CENTRUM ROZRYWKI

Kręgle

Jak grać?

CZYM JEST BOWLING?

Prawdopodobnie jest to gra tak stara, jak kultura człowieka. Królowie angielscy Edward II i Ryszard II stwierdzili, że ich poddani poświęcają tej grze zbyt wiele czasu i po prostu jej zakazali. Prohibicja oczywiście nie poskutkowała. Sentyment Wyspiarzy jednak był znikomy w porównaniu do miłości jaką darzyli kręgle Niemcy. Traktowali oni kręgle nie tylko jako zabawę, ale również jako doskonałą wróżbę: kto strącił wszystkie kręgle, z pewnością był poczciwym człowiekiem Kręgle trafiły do Ameryki wraz z holenderskimi osadnikami, prawdziwe czasy kręglarskich wirtuozów nadeszły pod koniec XIX wieku, gdy najlepsi gracze założyli Amerykański Kongres Bowlingu i ustalili jasne zasady gry, które przedstawiamy poniżej…

JAK GRAĆ W BOWLING ?

Bowling to łatwy i nie wymagający specjalnych umiejętności sport. Gra polega na toczeniu kuli po torze i strącaniu kręgli.  Łatwość i prostota to powód, dla którego od wielu lat bowling jest tak popularny wśród milionów ludzi.  W kręgle może grać każdy. Strącenie kręgli nie jest skomplikowane, a im lepsze są Twoje rzuty, tym bardziej fascynująca staje się gra.

Zasady gry są niezwykle proste i pewnie w tym tkwi ich główna zaleta. Celem gracza jest strącenie wszystkich 10 kręgli poprzez trafienie ich kulą. Rozgrywka składa się z dziesięciu rund, a każda runda z maksymalnie dwóch rzutów. Wyjątkiem jest ostatnia, dziesiąta runda, w której możliwe są maksymalnie trzy rzuty. Punkty zdobyte przez gracza w poszczególnych rundach odpowiadają liczbie strąconych kręgli

CHWYT KULI

Standardową kulę należy chwycić przez wsunięcie dwóch środkowych palców i kciuka w 3 otwory.  Palce powinny wchodzić w otwory do drugiej kostki natomiast kciuk powinien schować się cały. Pozostałe dwa palce umieszczamy wygodnie na kuli, tak aby dłoń przylegała luźno do jej powierzchni.  Jeżeli otwory są dobrze dopasowane, gracz może rzucić stosunkowo ciężką kulą bez konieczności jej ściskania. Nie ma również obawy, że palce zablokują się w otworach.

OBUWIE

W bowling należy grać w specjalnym obuwiu. Buty do kręgli mają podeszwę wykonaną z tworzywa, które pozwala na zrobienie odpowiedniego poślizgu przed rzutem kulą. Ponadto buty takie są używane tylko w kręgielni, co chroni rozbieg przed porysowaniem i zniszczeniem. Obuwie jest dezynfekowane specjalnym preparatem. Oprócz dezynfekowania butów po każdorazowym użyciu, na recepcji kręgielni Gravitacja można otrzymać również „skarpetki” jednorazowego użytku.

PUNKTACJA

OPEN FRAME – w trakcie jednej rundy nie zostały strącone wszystkie kręgle. Otrzymujesz tyle punktów, ile strąciłeś kręgli.

STRIKE – strąciłeś wszystkie kręgle przy pierwszym rzucie. Nie rzucasz drugi raz. Masz 10 punktów plus suma kręgli strąconych przy dwóch kolejnych rzutach.

SPARE – strąciłeś wszystkie kręgle w drugim rzucie. Masz 10 punktów plus ilość kręgli strącona w kolejnym rzucie.

MISS – nie strąciłeś żadnego kręgla. Nie dostajesz punktów.

SPLIT – strąciłeś kręgle w pierwszym rzucie tak, że trudno będzie zbić pozostałe przy drugim rzucie.

FAUL – przekroczyłeś linię spalonego (faulu). Nie dostajesz żadnego punktu pomimo zbitych kręgli.

Kręgle - kroki

Najwyższy możliwy do uzyskania wynik po rozegraniu jednej gry (10 rund) to 300 punktów (strike w każdej rundzie)

KROKI

Tradycyjny rozbieg przed rzutem składa się z 4 kroków. Pierwsze trzy powinny być wykonywane prosto, zdecydowanie do przodu.

1. Krok ( Pushaway)

Kula znajduje się około 20 – 30 cm od klatki piersiowej; jest to pozycja wyjściowa do wykonania zamachu. Praworęczni zaczynają prawą nogą

2. Krok  ( Pendulum Swing )

Wykonaj go lewą nogą, a następnie zrób wahadłowy ruch ręką w dół.

3. Krok ( Backswing )

Ramię powinno wędrować w tył do góry, poniżej linii barków, nie odchylając się na prawo czy lewo. Ruch ten pomaga w uzyskaniu maksimum efektu z wykonywanego zamachu oraz utrwalenia nawyku prowadzenia ramienia równolegle do toru.

4. Krok ( Sliping Step )

Ostatni, czwarty krok zakończony jest poślizgiem lewej nogi. Podczas tego kroku prawa noga zachodzi za zawodnikiem na lewą stronę, dotykając podłogi. W momencie wykonywania rzutu ciało powinno być w stabilnej pozycji, aby wykorzystać siłę rozbiegu.